O mezinárodní spolupráci

Cílem projektu je navázání spolupráce mezi školami v ČR a v zahraničí a vytváření společných projektů. Tato spolupráce bude přispívat k rozvoji jazykových kompetencí žáků a učitelů a umožní jim seznámit se s jinými kulturními hodnotami, stylem života a způsobem myšlení.Výsledkem spolupráce může být komunikace žáků za pomoci online nástrojů, ale i rozsáhlejší projekty zahrnující výměnný pobyt či exkurzi do partnerské školy. Aktivity mezinárodní spolupráce mohou probíhat jak na prvním, tak i na druhém stupni základních škol.

Do projektu mezinárodní spolupráce se zapojilo 30 škol, které měli na starost 3 konzultanti. V průběhu měsíce října navázali konzultanti kontakt se školami, aby zjistili jejich představy a požadavky stran mezinárodní spolupráce. Ve většině případů konzultanti školy nejprve nejprve osobně navštívili, aby se seznámili s prostředím škol a probrali se zapojenými učiteli možnosti spolupráce.

V průběhu měsíce listopadu a prosince se konzultanti zabývali intenzivním vyhledáváním partnerských škol v zahraničí dle požadavků českých škol. Největší zájem byl o anglofonní země, přičemž se bohužel ukázalo, že o navazování kontaktů s českými školami ve Velké Británii a Irsku nebyl za strany tamních škol velký zájem. Naopak v zemích jako např. Nizozemí, Lotyšsko, Litva, Španělsko, Portugalsko a Rakousku zájem o mezinárodní partnerství byl.

 V měsíci prosinci a lednu začaly školy s pomocí konzultantů s partnerskými institucemi v zahraničí komunikovat a vytvářet návrh společných projektů. Konzultanti školy zároveň seznámili s možnými zdroji financování školních projektů, zejména pak s výzvou Erasmus+  a jejími klíčovými aktivitami 1 a 2. Vzhledem k tomu, že většina škol teprve navázala spolupráci s partnerskými školami v zahraničí a tudíž se napřed potřebovaly vzájemně seznámit a doladit cíle projektu, jen malá část škol se rozhodla vytvořit projekt v rámci výzvy Erasmus+ s financováním ze strany EU s termínem podání žádosti v březnu 2015.

  V průběhu měsíce března a dubna konzultanti pomáhali školám zejména s vytvářením náplně projektů a jejich plánováním. Jako vhodný nástroj k tvorbě projektů se jevilo webové rozhraní TwinSpace pod Etwinning (www.etwinning.net). Vzhledem k tomu, že konzultanti sami neměli oprávnění učitele vyškolit v práci s TwinSpace, doporučili učitelům bezplatná školení v tomto webovém rozhraní, které pořádal Dům zahraničních služeb.

 Ze zpětné vazby škol vyplývá, že cca 70% škol se rozhodlo pokračovat ve spolupráci s partnerskou školu i po  skončení projektu a část z nich se chystá v příštím roce zažádat o grant v rámci programu Erasmus+.

 

Školy samotné mezinárodní spolupráci velmi vítaly, neboť přispěla k rozšíření jazykových kompetencí žáků, kulturní obohacení i zpestření výuky.


Mezinárodní spolupráce

Vaše vzniklé projekty

Škola
Zahraniční škola
Projekt
ZŠ Uničov Kuulammen koulu Tupostie 4 (Finsko) Be Penpals
ZŠ Máj I České Budějovice Dalton College, Den Haag, Nizozemí My school
ZŠ Vacov Neue Mittenschule Völs, Rakousko Life in our and your country
ZŠ a MŠ Všeználek Raseiniu Viktoro Petkaus pagrindiné mokykla (Litva) / Zespól Szkól w Kwiatkowicach (Polsko) Our pets
ZŠ Seč Escola la Floresta, Finnish International School of Tampere (Španělsko) Erasmus+ / Accross CLIL paths
ZŠ a MŠ Herálec Haupschule Lembach (Rakousko) / Základná škola Rajčianska (Slovensko) Sousedé a přátelé
ZŠ a MŠ Strážek Zespól Szkól e Gowidlinie, Gowidlino (Polsko) / Music school Serres (Řecko) Výměna pohledů
ZŠ a MŠ Ždírec nad Doubravou Agrupamento de Escolas Gomes Teixteira, Armar (Portugalsko) / Palekastro primary school (Řecko) Erasmus+ / Cestování v čase
ZŠ a MŠ Litvínov-Janov Základní škola s materskou školou, Želiarska 4 (Slovensko) Digitálně výtvarné techniky Paint/Paintbrush/Malování/Skicár
ZŠ a MŠ Klíč Česká Lípa I. Rákóczi Ferenc Baptista Általános és Alapfokú Muvészeti Iskola (Maďarsko) / 4th Gymnasium Volos (Řecko) /  Collège le Marin (Francie) / Daugavpils  Vienibas pamatskola (Lotyšsko) / FUNDACIO PRIVADA FUNDACIO CHAMPAGNAT (Španělsko) Erasmus+ / CLIL a inovativní metody ve výuce jazyků
ZŠ a MŠ Kamenický Šenov Knockmahon NS, CO Waterford (Irsko) Together in our school - together in Europe
ZŠ Děčín VI Elise Smiths skole 8000 Aarkus (Dánsko) Strategická partnerství "Společně napříč historií"
1. ZŠ Zruč nad Sázavou Colegio San Vincente de Paúl, Barbarstro (Španělsko) Naše škola
ZŠ Rakovník Carnikava Primary School (Lotyšsko) Průvodce naším krajem
ZŠ a ZUŠ Libochovice Agrupamento de Escolas de Santa Cruz da Trapa, S. Pedro do Sul (Portugalsko) Hudba: Duše člověka
ZŠ a ZUŠ Libochovice Síduskóli, Akureyri (Island) Mezinárodní spolupráce Island - ČR
ZŠ Rožďalovice Koningin Emmaschool, Schoonhoven (Nizozemí) Me and new friend
ZŠ Lány Kauno Jono Pauliaus II gimnazija (Litva) Easter aroud Europe
ZŠ Jedna radost, Poděbrady Istituto Compresivo Mandes, Casainuovo Monterotaro (FG) (Itálie) Pen friends
ZŠ a ZUŠ Libochovice Evangelische Oberschule Lunzenau (Německo)  Poznáváme sebe a okolí, ve kterém žijeme
     
     
     
Konzultant projektu Let´s speak together s Vámi probere Vaše představy a požadavky na spolupráci. Společně vypracujete plán spolupráce a aktivit Konzultant Vám nalezne vhodnou partnerskou školu.
Zde najdete odkazy pro Vaší inspiraci.
V rámci projektu na Vaší škole působí rodilý mluvčí, který se věnuje výuce dětí a v přápadě zájmu pracuje i s učiteli na zlepšování jejich jazykových kompetencí.
Projekty mezinárodní spolupráce mohou být financovány z různých zdrojů. Asi nejznámějším je Erasmus+
Podívejte se, jaké mezinárodní spolupráce se podařilo navázat.
Chceme se zapojit, ale naše škola není v seznamu zapojených škol, co máme udělat? Kontaktujte koordinátorku zapojených škol Terezu Vandasovou, která Vám obratem přidělí konzultanta.